Parafia Maryi Królowej w Poznaniu

 
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Start arrow NASZA PARAFIA arrow Kapłani arrow Ks. Marcin Węcławski
Ks. Marcin Węcławski Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Proboszcz parafii Maryi Królowej w Poznaniu


 

Święcenia kapłańskie: 21.05.1981
szafarz: Abp J. Stroba
rok urodzenia: 1956
fot: A. Belica
 

Czym jest kapłaństwo dla księdza?
Odpowiem słowami Ojca Świętego Jana Pawła II - kapłaństwo jest darem i tajemnicą. Jest niezwykłym darem, jaki otrzymałem od Chrystusa w Jego Kościele i jest tajemnicą, którą każdego dnia na nowo przeżywam. Obok łaski Chrztu Świętego to największy skarb, jaki posiadam.

W jaki sposób kapłan zdobywa autorytet?
W naszej rzeczywistości ciągle jeszcze ksiądz ma autorytet z urzędu. Ale coraz częściej przekonujemy się, że na autorytet trzeba sobie zapracować. Kapłan zdobywa autorytet wtedy, gdy jest mężem Bożym- kiedy się dużo modli, traktuje swoje powołanie jako służbę, rzetelnie wypełnia swoje obowiązki.

Co jest najtrudniejsze w posłudze kapłańskiej?
Służba kapłańska jest jakby wziernikiem w życie ludzi w sytuacjach często drastycznych i trudnych. Ksiądz na co dzień spotyka się z rzeczywistością zarówno narodzin, jak i śmierci, a w konfesjonale wprost z dramatem grzechu. Ludzie przychodzą do kapłana, chcąc się podzielić swoim krzyżem. Uczestnictwo W różnych ludzkich tragediach jest bez wątpienia czymś trudnym w posłudze kapłańskiej . Myślę, że każdy ksiądz indywidualnie będzie przeżywał najtrudniejszą sytuację w swoim kapłaństwie, swój egzamin Życiowy - np. dla wielu księży pokolenia przedwojennego takim egzaminem było osadzenie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Co będzie moim egzaminem Życiowym - nie wiem.

Fragmenty wywiadu z księdzem proboszczem - za: "Przewodnik Katolicki" nr 44 (2.XI 2001)
Udostępnij!
del.icio.us Digg.com Facebook Google Reddit Wykop.pl
 
« poprzedni artykuł

Inspiracje modlitewne

Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów poczęło radośnie wielbić Boga za wszystkie cuda, które widzieli.

Łk 19,37
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval

Misyjne drogi