Ogłoszenia parafialne 24 marca 2024 r. P.

W Wielki Wtorek w naszym kościele całodzienna spowiedź święta z udziałem zaproszonych kapłanów. Spowiadać będziemy bez przerwy od 6:30 do 20:00.
Jednocześnie będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Możliwość spokojnego przeżycia sakramentu pokuty jest wielkim darem. Nie odrzucajmy go! Nie odkładajmy spowiedzi na później, miejmy szacunek wobec siebie i spowiedników.
Będzie też możliwość spowiedzi świętej w języku ukraińskim i rosyjskim. Prosimy o modlitwę zwłaszcza chorych, w intencji dobrego przeżycia spowiedzi świętej przez jak największą liczbę parafian.
2. Przed nami najważniejsze dni całego roku liturgicznego – Triduum Paschalne. Wszystkich parafian zachęcamy do udziału w liturgii która poprowadzi nas przez Wieczernik, Ogrójec, Mękę i Śmierć Chrystusa do Zmartwychwstania.
Zapraszamy:
- jutro po Mszy Świętej wieczornej katecheza o liturgii Triduum Paschalnego
- w Wielki Czwartek: jutrznia o 8:00. O 16:00 Msza Święta w dawnym rycie. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o 18:30. Po niej adoracja Chrystusa w Ciemnicy do 24:00
- w Wielki Piątek: jutrznia o 8:00. Droga Krzyżowa i początek nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego o 14:00; o 15:00 liturgia w dawnym rycie, w języku łacińskim, o 18:30 Liturgia Męki Pańskiej. Adoracja do 24:00
- w Wielką Sobotę: o 8:00 jutrznia, święcenie potraw od 10:00 do 16:00
- uroczysta Msza Wigilii Paschalnej w noc Zmartwychwstania z soboty na niedzielę o 21:00. Po Mszy Świętej, w nocy Procesja Rezurekcyjna
3. Dzisiaj:
- o godz. 10:45 procesja z palmami sprzed gmachu Politechniki;
- o godz. 16:00 ostatnie uroczyste Gorzkie Żale, zachęcamy do udziału zwłaszcza tych, którzy w tym roku w nich jeszcze nie uczestniczyli
- Caritas Parafialna organizuje zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących parafian. Dary można składać w domu parafialnym
4. Wielki Piątek obowiązuje post od mięsa wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, a post ścisły wszystkich, którzy ukończyli 18 a nie przekroczyli 60 roku życia.
Od tych postów nie ma żadnej dyspensy. Zachęcamy, by w Wielką Sobotę dobrowolnie zachować post od mięsa. To jest tzw. „post paschalny”.
5. W I Święto będzie dodatkowa Msza Święta o 7:00.
6. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy materialnie wspierają naszą parafię: za ofiary składane w czasie Mszy Świętych i wpłacane na konto parafialne, także przez ofiaromat. Dziękujemy tym, którzy złożyli wielkopostną daninę diecezjalną.
Tych, którzy tego jeszcze nie uczynili prosimy o ofiarę. Bez tych darów nie moglibyśmy utrzymać parafii. Ofiary na urządzenie Grobu Pańskiego można składać do skarbonek w kościele. Bóg zapłać za każdą ofiarę!

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił
Wszechmocny” (Łk 1, 49).
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do
tego wielkiego Jubileuszu.
Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.
Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

Gdańsk, 21 marca 2024 roku