W wieczór poprzedzający Mękę, Chrystus powiedział do apostołów przeczuwających czas próby, a nawet niepowodzenie: Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie (Ewangelia wg św. Jana 14,1).

Spotykam wielu ludzi zalęknionych, smutnych, z niepokojem patrzących w przyszłość. Ludzi, którzy martwią się sytuacją w świecie czy w naszej Ojczyźnie. Pytają: co z nami będzie? Odpowiem słowami św. Teresy Wielkiej: Bóg sam wystarcza! Panowie tego świata przychodzą i odchodzą, nasz Pan, Jezus Chrystus ciągle do nas przychodzi i nie odchodzi, nie zostawia nas samych. Prawdziwie zmartwychwstał i wstąpił do nieba, żyje! Tego faktu nic i nikt nie zmieni. Wojna jest wygrana, choć bitwa jeszcze trwa i wiele nas kosztuje zmaganie się ze złem własnym i złem panującym na świecie.

Życie na ziemi jest dla nas czasem próby, cierpienia, różnych doświadczeń. Jednak ma ono swój określony czas. I określony czas ma istnienie świata, w którym żyjemy. Przyjdzie koniec naszego życia i po nim nowe życie w Chrystusie zmartwychwstałym. Świat się też skończy. Chrystus zmartwychwstały przyjdzie na ziemię, pokona wszelkie zło, nie będzie więcej grzechu, niesprawiedliwości, nienawiści i kłamstwa. Będzie miłość, życie, prawda. Niech więc nie trwoży się nasze serce. Nie traćmy nadziei. Niech nas napełnia błogosławieństwo i pokój Jezusa Chrystusa.

Ten otrzyma Boże miłosierdzie, kto zwróci się ku Chrystusowi, kto uzna swój grzech i będzie chciał zmienić swoje życie. Bóg nie błogosławi (błogosławić to znaczy pochwalać, umacniać) grzechu i zła. Bezczelnością jest proszenie o błogosławieństwo grzechu. Chrystus w Ewangelii wzywa nas do nawrócenia. Może nam odpuścić tylko te grzechy, za które żałujemy i prosimy o ich zgładzenie. To najpełniej dokonuje się w sakramencie pokuty. W Wielkim Poście przystąpmy do spowiedzi świętej. W Wielki Wtorek, 26 marca, przez cały dzień, od godz. 6.30 do godz. 20.00 będzie sprawowany w naszym kościele sakrament pokuty. Przyjmijmy ten dar!

Zapraszam do udziału w rekolekcjach wielkopostnych – wygłosi je od Środy Popielcowej do niedzieli 18 lutego ks. Jacek Stefański, doktor nauk biblijnych. Niech głoszone słowo Boże buduje naszą wiarę i prowadzi do nawrócenia.

Wielki Post to czas rozważania Męki Chrystusa. Zapraszam do udziału w nabożeństwach pasyjnych – w piątki na Drogę Krzyżową, w niedziele na Gorzkie Żale. To rozważanie pobudza serce do miłości Pana Boga i drugiego człowieka, wspiera duchowo w naszych cierpieniach.

W Wielkim Poście zdobądźmy się na uczynki miłosierdzia podejmowane wobec cierpiących i potrzebujących. W Nowym Testamencie czytamy: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią! (Ewangelia wg św. Mateusza 5,7) i Miejcie wytrwałą miłość jedni ku drugim, bo miłość za.krywa wiele grzechów (1 List św. Piotra 4,8). Pomyślmy: co konkretnie zrobimy dla innych? Uczynkiem miłosierdzia jest też ofiara materialna. Dlatego, jeśli to możliwe, proszę o jałmużnę – ofiarę na biednych i na Kościół. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie materialne Kościoła – nie tylko parafii, lecz także archidiecezji. Każ.da parafia jest zobowiązana, w zależności od liczby mieszkańców, do złożenia określonej kwoty na rzecz archidiecezji. W tym roku nasza parafia ma wpłacić 19 380 zł. Nie wskazuję wysokości ofiary. Kto ma taką możliwość – niech złoży większą. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji, ze zrozumieniem przyjmę brak ofiary. Jeśli wspólnie zbierzemy mniej – brakującą kwotę pokryjemy z kasy parafialnej, jeśli więcej –nadwyżkę przeznaczymy na inwestycje parafialne, na prowadzenie koniecznych remontów. Ofiary można składać w kopertach z listem wielkopostnym, w niedziele do skarbony pod chórem kościoła, w dni powszednie w czasie składki. Pieniądze można także wpłacić na konto bankowe parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu:

–można wtedy odliczyć przekazaną kwotę od podatku.

Bóg zapłać tym, którzy złożą ofiarę na daninę diecezjalną. Z całego serca dziękuję za każde wsparcie materialne naszej parafii! Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich Parafian, zwłaszcza cierpiących na duszy i w ciele. Modlę się za Was codziennie.

W każdą niedzielę w naszym kościele odprawiana jest Msza Święta w intencji Parafian.

ks. proboszcz Marcin Węcławski

List do pobrania w formacie pdf.

Inspiracje modlitewne

• 1